Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna

67-200 Głogów, ul. Piotra Skargi 4

Przypuszcza się, że podstępny wirus HCV, wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C), tkwi w co czwartym z nas! Został rozpoznany zaledwie 25 lat temu. Zakazić się można poprzez kontakt z krwią chorego. W około 80 proc. przypadków przyjmuje postać przewlekłą.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirus HCV – Hepatitis C Virus, który mnoży się w komórkach wątroby, wywołując stan zapalny i uszkodzenie narządu. Wykryto go niedawno – w 1989 r. Występuje w 6 odmianach, zwanych genotypami. Na świecie, podobnie zresztą jak w Polsce, dominują zakażenia genotypem 1 (u nas to 90 proc. przypadków), a w dalszej kolejności 2 i 3.

W Polsce zakażenie tym wirusem rozpoznano u 750 tys. osób (dla porównania liczbę zarażonych HIV szacuje się na 30 tys.). Epidemiolodzy ostrzegają, że to wierzchołek góry lodowej, bo co roku przybywa 2,5 tys. nowych chorych. Według danych Państwowego Zakładu Higieny i Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, zebranych na zlecenie WHO, szacuje się, ze 1/4 Polaków jest zakażona. Wirus HCV zidentyfikowano w 1989 r. Wcześniej wiadomo było tylko, że istnieje i wywołuje zapalenie wątroby. Nazywano go Nie-A-Nie-B (NANB Hepatitis). Niestety, w Polsce dopiero 3 lata po wykryciu wirusa (czyli od 1992 r.) zaczęto badać krew krwiodawców na obecność HCV – stąd tak wielka liczba osób nieświadomych choroby. Nasza wiedza o wirusie jest mała – z sondażu TNS OBOP (wrzesień 2007 r.) wynika, że ok. 93 proc. społeczeństwa nie wie, co to jest HCV, jak dochodzi do zakażenia i jakie są rokowania. Co zatem trzeba wiedzieć o chorobie, by bronić się przed nią i nie dyskryminować osób zakażonych?

Kto może podejrzewać u siebie zakażenie HCV?.

Największą grupę stanowią osoby

  • których przetaczano krew bądź preparaty krwiopodobne przed rokiem 1992
  • wielokrotnie hospitalizowane
  • po zabiegach chirurgicznych
  • dializowane
  • badane endoskopowo

Z myślą o Świadczeniodawcach została przygotowana platforma e-learningowa http://www.hcv.pzh.gov.pl/Page/platforma-e-learningowa oferująca bezpłatne kursy w komfortowym procesie zdobywania/poszerzania wiedzy o aktualne informacje z zakresu epidemiologii, profilaktyki, diagnostyki i leczenia zakażeń HCV, HBV, HIV oraz postępowania poekspozycyjnego. Szkolenie on-line umożliwia otrzymanie certyfikatu.
Informacje pozwalające zidentyfikować i zrozumieć problem zdrowotny jakim jest HCV, jego przyczyny i możliwości zapobiegania są również dostępne na dedykowanych stronach internetowych:
http://www.jestemswiadom.org
http://www.hcv.pzh.gov.pl
http://gis.gov.pl