Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna

67-200 Głogów, ul. Piotra Skargi 4

CO TO SĄ „DOPALACZE”?

Nazwa nie posiada charakteru naukowego; jest to raczej termin używany potocznie dla określenia grupy różnych substancji lub ich mieszanek o rzekomym bądź faktycznym działaniu psychoaktywnym. Reklamowane są m.in. jako „smart drugs” („sprytne substancje, zwiększające spryt i inteligencję”) – usprawniające pamięć, koncentrację uwagi. W zależności od typu produktu, imitują swoje nielegalne odpowiedniki: środki stymulujące (podobnie jak amfetamina), euforyzujące (jak tabletki ekstazy), relaksujące (jak konopie indyjskie), a nawet psychodeliczne i halucynogenne (jak LSD). Są wśród nich substancje pochodzenia zarówno syntetycznego, jak i naturalnego (roślinnego). Wiele z nich ma atrakcyjne, zachęcające nazwy, jak: „Szałwia wieszcza”, „Zioła marzeń”, „Ogon lwa (Lion’s Tail)”, itp.

Strony internetowe poświęcone „dopalaczom” są przeważnie prowadzone przez użytkowników narkotyków albo producentów i służą promocji tych środków. Prezentowane informacje nie są więc wiarygodne. Rzetelne informacje można znaleźć na stronie internetowej Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii przygotowanej przez specjalistów.

Środek zastępczy = dopalacz

 Informacje i materiały do ściągnięcia dotyczące tzw. DOPALACZY, można odnaleźć na stronie Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii:

Kampanie/Dopalacze mogą Cię wypalić - Poznaj Fakty

http://www.narkomania.gov.pl/portal

INFORMACJE O DOPALACZACH DLA MŁODZIEŻY

http://www.dopalaczeinfo.pl/


ULOTKI

KONKURS NA PLAKAT "STOP DOPALACZOM"

Główny Inspektor Sanitarny ogłasza konkurs na plakat pod tytułem „STOP DOPALACZOM” skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Warunkiem wzięcia udziału w Konkursie przez szkołę jest nadesłanie do PSSE w Głogowie oryginału pracy konkursowej i jej wersji elektronicznej wraz z wypełnionymi dokumentami stanowiącymi załączniki do Regulaminu Konkursu do dnia 18 maja 2016r.

KAMPANIA INFORMACYJNA „STOP NOWYM NARKOTYKOM”

w ramach Kampanii prowadzona jest dystrybucja materiałów w postaci filmu „STOP dopalaczom” zrealizowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz ulotek skierowanych do młodzieży i rodziców.


„PRZYJMUJE LEKI CZY BIERZE? LEKI BEZ RECEPTY - DO LECZENIA, NIE DO BRANIA”  - Kampania Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Link do kampanii: http://www.przyjmujelekiczybierze.pl/


GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

Bezpłatna infolinia

Państwowej Inspekcji Sanitarnej

800 060 800

Antynarkotykowy telefon zaufania

801 199 990

Antynarkotykowa Poradnia Internetowa:  http://www.narkomania.org.pl