Program Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu
„Program Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce” określa priorytetowe cele i zadania na lata 2014-2018, przy opracowaniu których brano pod uwagę działania związane z redukcją zagrożeń wynikających z palenia tytoniu w Polsce oraz dotychczasowe doświadczenia w zakresie realizacji działań profilaktycznych ukierunkowanych na zmniejszenie narażenia społeczeństwa na dym tytoniowy, aktualną sytuację epidemiologiczną, a także obowiązujący stan prawny wynikający z treści art. 4 ustawy z 9 listopada 1995r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
Należy podkreślić, że metody, założenia oraz cele zawarte w programie są zgodne z zapisami Ramowej Konwencji Światowej Organizacji Zdrowia o Ograniczeniu Używania Tytoniu (Framework Convention on Tobacco Control, FCTC), która powstała w celu zapobiegania szerzeniu się epidemii palenia tytoniu na świecie.
Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu Polsce, którego koordynacją zajmują się odpowiednio Państwowi Wojewódzcy Inspektorzy Sanitarni i Państwowi Powiatowi Inspektorzy Sanitarni, wpisuje się w politykę zdrowotną państwa zmierzającą do zmniejszenia używania wyrobów tytoniowych poprzez wszelkiego rodzaju działania w zakresie promocji zdrowia ukierunkowane na przeciwdziałanie paleniu tytoniu, marginalizacji zjawiska palenia tytoniu oraz głębokich przemian w świadomości zdrowotnej społeczeństwa.
Cel główny:
Ograniczenie ekspozycji na dym tytoniowy (w odniesieniu do czynnego i biernego palenia tytoniu) w społeczeństwie polskim.
Cele szczegółowe:
- Zapobieganie zwiększaniu się liczby osób rozpoczynających palenie
- Zapobieganie wzrostowi narażenia na dym tytoniowy w miejscach użyteczności publicznej
- Tworzenie odpowiednich regulacji prawnych umożliwiających realizację skutecznej polityki ograniczania używania tytoniu w Polsce
- Zwiększenie wiedzy na temat szkodliwości palenia wyrobów tytoniowych wśród dzieci i młodzieży
- Zmiana postaw wobec palenia tytoniu, zmierzająca w kierunku marginalizacji tego zjawiska w społeczeństwie
- Zwiększenie liczby osób rzucających palenie.
Materiały edukacyjne:
- Obowiązujący znak zakazu palenia
- Plakat - „Smaczne?”
- Plakat - „Zadymi, Zabije, Zatruje”
- Plakat - „Za 10 sekund to możesz być Ty”
- Plakat - „Nie pal przy mnie, stokrotnie proszę”
- Plakat - „Nie rób z siebie komory gazowej”
- Plakat - „Rzuć palenie”
- Plakat - „Nie pal, nie truj swojego dziecka”
Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych
W związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U. z 2019r. pod pozycją 2182), mówiącej m.in. o zakazie używania e-papierosów powstał nowy znak zakazu palenia. Zgodnie z art. 5, ust. 1a: „Właściciel lub zarządzający obiektem lub środkiem transportu, w którym obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych i palenia papierosów elektronicznych, jest obowiązany umieścić w widocznych miejscach odpowiednie oznaczenie słowne i graficzne informujące o zakazie palenia wyrobów tytoniowych i palenia papierosów elektronicznych na terenie obiektu lub w środku transportu, zwane dalej „informacją o zakazie palenia".