Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna

67-200 Głogów, ul. Piotra Skargi 4

Profilaktyka nowotworowa

 • Rak  to choroba, podczas której komórki w ciele rozrastają się w niekontrolowany sposób. Prowadzi to do powstanie guzów, które mogą rozsiać się na różne narządy. Wszystkie nowotwory powstają wskutek mutacji, czyli zmian DNA w komórkach ciała. Istnieje jednak szereg czynników, które sprzyjają tym mutacjom.
  Ulotka  "Jak się chronić przed rakiem?"
 • Rak piersi to nowotwór złośliwy, którego symptomy kobieta może zaobserwować sama (m.in. podczas samodzielnego badania piersi). Regularne samodzielne badania pozwalają wykryć już niewielkie zmiany w piersiach (ok. 1cm). Tak niewielkie guzy są zwykle nowotworami wyleczalnymi prawie w 100%.
  Ulotka  "Co to jest rak piersi?"
 • Rak jelita grubego to drugi najczęściej występujący nowotwór złośliwy w Polsce, rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka przemiana trwa najczęściej kilkanaście lat.
  Ulotka "Jak zapobiegać rakowi jelita grubego?"
 • Czerniak nowotwór skóry stanowi około 10% wszystkich wykrywanych nowotworów złośliwych. Mogą występować na całej powierzchni skóry, jednak najczęściej pojawiają się na odsłoniętych częściach ciała. Charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz możliwością tworzenia przerzutów, które są trudne w leczeniu.
  Ulotka "Czym są nowotwory złośliwe skóry?. Co to jest czerniak?".
 • Rak szyjki macicy nie jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Każda kobieta w każdym wieku może być narażona na zachorowanie.  Rak szyjki macicy jest najbardziej "podatny na profilaktykę" nowotworów złośliwych u kobiet.
  Ulotka "Co to jest rak szyjki macicy?"
 • Karmienie piersią wg Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem zmniejsza ryzyko rozwoju choroby nowotworowej u matki.
  Ulotka "Karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na raka!"
 • Palenie papierosów powoduje raka!. Co się dzieje z płodem, gdy matka pali?. Co się dzieje, gdy paląca matka karmi piersią?. Co się dzieje, gdy Twoje dziecko jest biernym palaczem?.
  Ulotka "Palenie papierosów powoduje raka"

Dowiedz się więcej na www.mz.gov.pl/profilaktyka