Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna

67-200 Głogów, ul. Piotra Skargi 4

Zgłoś kwarantannę
https://www.gov.pl/web/gov/zglos-kwarantanne

Wypełnij formularz, jeśli:
- masz pozytywny wynik testu na koronawirusa (test PCR w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2),
- miałeś(-aś) bliski kontakt z osobą zakażoną SARS-CoV-2,
- chcesz pomóc osobie, która nie ma narzędzi lub wiedzy potrzebnej do samodzielnej rejestracji.
Aby wysłać zgłoszenie, potrzebujesz profilu zaufanego, który możesz szybko założyć
np. za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Zobacz, jak założyć profil zaufany.
Wynik testu na koronawirusa znajdziesz na Internetowym Koncie Pacjenta.
Zanim zadzwonisz sprawdź, czy nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie pod adresem:

https://www.gov.pl/web/koronawirus
Wskazówki mogące ułatwić kontakt z dzieckiem w wieku przedszkolnym i z dzieckiem w wieku wczesnoszkolnym 7-10 lat opracowane przez Polski Oddział Towarzystwa Badań Nad Emocjami i Przywiązaniem - SEAS Polska oraz Zakład Psychologii Rozwoju Człowieka Wydział Psychologii Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. 

Strona internetowa:  https://seaspolska.org/covid-19/ znajdą tam Państwo wszystkie przygotowane materiały związane z aktualną sytuacją epidemiologiczną oraz ulotki tematyczne kierowane do dzieci.Koronawirusy (CoV) są zidentyfikowane, jako ludzkie patogeny od lat 60. XX wieku. Zakażają ludzi i wiele innych kręgowców. U ludzi, koronawirusy wywołują przede wszystkim infekcje dróg oddechowych lub przewodu pokarmowego, jednak objawy mogą się różnić od zwykłego przeziębienia do poważnych infekcji dolnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie płuc. 

Rezerwuarem wielu rodzajów koronawirusów są nietoperze, co może odgrywać kluczową rolę w ewolucji wirusów w szczególności linii alfa i betakoronawirusa. Jednak inne gatunki zwierząt mogą również działać, jako pośredni gospodarz i rezerwuar zwierzęcy. 

Odzwierzęce (zoonotyczne) koronawirusy pojawiły się w ostatnich latach i wywołały epidemie u ludzi, takie jak: zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS) w 2003r. i bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej (MERS) od 2012 r.

Okres inkubacji koronawirusów wynosi od 1 do 14 dni. SARS-CoV miał okres inkubacji od 3 do 10 dni, a MERS-CoV do 14 dni. Szacuje się, że okres inkubacji SARS-CoV-2 wynosi od 1 do 14dni, najczęściej około 5 dni

Krajowe Centrum ds. AIDS przekazuje link do zaktualizowanej kampanii edukacyjnej MZ dedykowanej  koronawirusowi (link do artykułu)

W linku znajdą Państwo:

  • Spot TV w wersji emisyjnej, jak i do internetu (wersja polska, ukraińska i angielska) wraz z metryczką
  • Spot do radiowy z metryczką
  • Plakat w wersji do druku
  • Grafiki na Twittera oraz facebooka
  • Przeformatowania spotu TV do social mediów
  • Przeformatowania spotu TV do komunikacji miejskiej.

Nowe treści, przekazy, wskazania – na bieżąco publikowane są za pośrednictwem mediów społecznościowych (Twitter, FB, YT) i na stronie internetowej www.gov.pl/koronawirus