Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna

67-200 Głogów, ul. Piotra Skargi 4

Światowy Dzień Walki z AIDS

Symbol solidarności z zakażonymi HIV i chorymi na AIDS

Światowy Dzień Walki z AIDS obchodzony corocznie od 1988 roku, 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Społeczna kampania edukacyjna pn. Coś was łączy? Zrób test na HIV to temat tegorocznego Światowego Dnia Walki z AIDS wybrany przez Światową Kampanię AIDS (Word AIDS Campaign).

W tym dniu na całym świecie, w tym i Polski, odbywają się m.in. konferencje, happeningi oraz akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS. Krajowe Centrum ds. AIDS w ramach Światowego Dnia Walki z AIDS od 2001 roku prowadzi kampanie multimedialne.

Światowy Dzień AIDS to dzień, w którym szczególnie staramy się przełamywać bariery, takie jak strach i wynikająca z niego stygmatyzacja osób zakażonych HIV i chorych na AIDS, w tym osób LGBT żyjących z wirusem. Jest to dzień bardzo szczególny, nie tylko promujący walkę z AIDS, ale także czas w którym myślimy o bliskich i przyjaciołach, których doświadczył wirus HIV oraz staramy się zwrócić uwagę społeczeństwa na ciągle aktualny problem epidemii HIV/AIDS.

Do akcji włączyły się również liczne media. W wielu telewizjach nadawany będzie zbiór reportaży o tematyce HIV/AIDS mających na celu uświadomienie zagrożenia i wszczepienie słuchaczom intuicji ostrożności. Zapalane są również znicze i świece symbolizujące pamięć o ofiarach HIV/AIDS. Uczestnicy na znak solidarności z chorymi przywdziewają Czerwoną wstążkę.

HIV i AIDS

W Europie łączna liczba przypadków zakażeń HIV przekroczyła 2 miliony. Szacuje się że w Polsce osób zakażonych wirusem jest około 35 tys. z czego ponad połowa nie jest świadoma swojej choroby. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że pod koniec 2015 r. na świecie z HIV żyło około 37 mln osób.

Co powinieneś wiedzieć o HIV i AIDS ?

Świat od kilkudziesięciu lat stoi wobec problemu epidemiologicznego o ogromnej skali, jakim jest choroba AIDS, czyli zespół nabytego niedoboru (upośledzenia) odporności, wywołanej przez wirus HIV. Epidemia HIV to problem wciąż aktualny. Według informacji Wspólnego Programu Narodów Zjednoczonych Zwalczania HIV i AIDS (UNAIDS) na świecie żyje z HIV blisko 37 mln osób. Tylko w 2015 roku zanotowano około 2,1 mln nowych zakażeń HIV a 18 mln osób korzysta z terapii antyretrowirusowej (ARV).

HIV w Polsce

W Polsce sytuacja epidemiologiczna jest niepokojąca. Na przestrzeni ostatnich lat notowany jest stały wzrost liczby osób zakażonych. Szacuje się, że osób zakażonych w Polsce jest około 35 tys., a ponad połowa osób zakażona HIV nie wie o swoim zakażeniu. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (NIZP PZH) i Krajowego Centrum ds. AIDS 2016 r. zakażenie HIV wykryto u 20 756 osób, z czego 6 187 osób zakażonych zostało w wyniku zażywania narkotyków. Wśród osób zakażonych Ogółem u 3 408 osób rozpoznano AIDS, a 1 348 osób chorych na AIDS zmarło. Obecnie leczeniem antyretrowirusowym (ARV) objętych jest około 9 149 pacjentów, w tym 113 dzieci.